Sektörel İş Güvenliği Eğitimleri

Kimya Sektöründe İş Sağlığı Ve GüvenliğiKimya Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği
Kimya sektörünün temellerinin atıldığı tarihten buyana, sanayilesmenin buna baglı olarak ekonomilerin nasıl hızla gelistigine sahit olmaktayız. Öncelikle, teknolojileri, beyin ve ekonomik gücü yüksek olan ülkelerden baslayan yapılanma, üretim teknolojileri, fabrikalar ve beraberinde gelisen yan sanayinin kurulması, Türkiye'de de devam etmektedir.Kimya sanayilerinin gelismesi ile degisik sorunlar gündeme gelmistir. Bu sorunlar; isçi saglıgı ve is güvenligi, çevreye verilen zararlar, ürün kalitesi gibi temel konulardır.

Çimento İşkolunda İş Sağlığı Ve GüvenliğiÇimento İşkolunda İş Sağlığı Ve Güvenliği
Çimento, kelimenin en genel anlamıyla birleştirici -sertleşebilen ve diğer maddeleri de bir arada tutan- demektir. Çimento kelimesinin ingilizce ifadesi olan ‘cement’ sözcüğünün kökeni Roma İmparatorluğuna dayanır. Opus caementitum, kireç tozunun yakılarak birleştirici olarak kullanıldığı, kaya parçalarından elde edilen ve betona benzeyen yapılara verilen isimdir. Toz haline getirilmiş(pulverize) kiremit ve volkanik küllerin yanmış kireçe eklenmesi ile elde edilen hidrolik birleştiriciye daha sonraları, cementum, cimentum ve cement denmiştir.

Tersane Sektöründe İş Sağlığı Ve GüvenliğiTersane Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği
Gemi sanayisinde sıkça gördüğüm kazalara bakacak olursak, bunların birçoğunda kişisel hatalar ön plana çıkmaktadır. Şunu kabul etmeliyiz ki, yeterli eğitim alamamış olan çalışanlar ve bilhassa genç, acemi işçilerin hata yapma oranı daha yüksektir. Önce çalışanlar dikkat edecek ve daha sonra ilgilileri uyaracak, eğer gerekli koruyucu önlem alınmaz ise, işe başlamayacak ve iş yerlerinde bu konudaki amirlerini mutlaka haberdar edecektir.

İnşaat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliğiİnşaat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği
İnşaat sektörü son yüzyılda gelişen teknoloji ile birlikte önemli değişiklikler geçirmiştir. Eskiden çok daha uzun zaman alan işler, makinaların ve özel inşaat malzemelerinin kullanılmaya başlaması ile birlikte çok daha kısa sürer olmuş ve insanoğlunun belki de bundan 150 yıl önce hayal bile edemeyeceği büyüklükte binalar, barajlar, havaalanları, gökdelenler ve sanayii tesisleri, kısa zaman dilimlerinde, yapılmaya başlanmıştır.


Sağlık Sektöründe İs Sağlığı Ve Güvenliği
Görüldüğü gibi sağlık sektörü de, içinde pek çok riski barındırmaktadır. İş kazaları sıkça meydana gelmekte, meslek hastalıklarına rastlanmaktadır. Diğer sektörlerden çok farklı olarak bu sektör çalışanlarının zaten işlerinin çoğu zaman bulaşıcı enfeksiyonlar ya da virüsler olduğu düşünüldüğünde bu tablo ortaya çıkmaktadır.
Sağlık sektörü çalışanları son derece stresli bir ortamda ve yoğun olarak çalışmaktadırlar. İnsanlar, ne yazık ki hastanelere ve sağlık merkezlerine en acılı ve sıkıntılı oldukları zamanda iyileşebilmek için gitmektedirler. Sağlık çalışanları bu nedenle hep üzüntülü ve acı insanlarla karşılaşmaktadırlar. Onları tekrar sağlıklarına kavuşturma çabası son derece zor ve ağır sorumluluk gerektiren bir iştir. Kimi zaman hastalar ve yakınları doktorları suçlamakta daha da kötüsü şiddet uygulamakta ve sağlık personeline saldırmaktadırlar. Bu açıdan hastane yönetimlerine, güvenlik birimlerine ve sosyal hizmet görevlilerine önemli roller düşmektedir.

Plastik Endüstrisinde İş Sağlığı Ve Güvenliği
Petrol Ve Doğal Gaz Arama Ve Çıkarma Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği
Otomobil İmalat Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği
Metal İşleme Sektörlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği
Madencilik Sektöründe İş Sağlığı Ve Güvenliği

Anasayfa    |    Hakkımızda    |    Hizmetlerimiz    |    Eğitimlerimiz    |    İletişim   

Copyright 2009 © İş Denetimi Güvenliği